Hybrydowe targowiska jako centra życia lokalnego – Heinrich-Böll-Stiftung

Zwykliśmy mówić, że bazarki i targowiska nie mają przyszłości, ponieważ te, które się nie modernizują, tracą klientelę, a te, które się modernizują, stają się zgentryfikowane i tracą swoją ekonomiczną przewagę. Mówi się również o luce pokoleniowej na targowiskach i o tym, że kultura targowa chyli się ku upadkowi. Targowiska nie nadążają za wyścigiem cen prowadzonym przez wiodące supermarkety i nie wpisują się w wymagania nowoczesnych konsumentów i konsumentek.

Czy faktycznie nasz wybór jest tak ograniczony? Wydaje się, że czeka nas albo przyglądanie się systematycznemu podupadaniu istniejących targowisk, albo zgoda na ich gentryfikację, czyli takie ich przekształcanie, że całkowicie wymienią się i handlujący, i klientela. Czy bazarki naprawdę muszą być albo zaniedbane, albo drogie? 

A gdybyśmy wyobrazili sobie, że targowiska na powrót stają się centrami życia lokalnego? Gdybyśmy zobaczyli, jak to właśnie one stają się awangardą propagowania trendów żywnościowych i budowania tętniących miejsc spotkań sąsiedzkich czy inkubatorami przedsiębiorczości. Może pełniłyby nawet role domów kultury i galerii sztuki?

Uważamy, że oto nadszedł dobry czas na takie zmiany. Raport Hybrydowe targowiska jako centra życia lokalnego to wynik projektu o tym samym tytule zrealizowanym przez CoopTech Hub wraz z Fundacją im. Heinricha Bölla. W raporcie rozważamy powyższe zagadnienia. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze zastanawiamy się nad modelem rozwoju targowisk, który poprzez wprowadzanie innowacji społecznych i cyfrowych na targowiska, uwypukli ich potencjał jako nowych centrów życia lokalnego. 

Zapraszamy do lektury!

Pobierz polską wersję publikacji

Źródło: https://pl.boell.org/pl/2024/09/03/hybrydowe-targowiska-jako-centra-zycia-lokalnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *