Polityka na talerzu - Przewodnik po akroekologii i suwerenności żywnościowej

Coraz więcej raportów, a także obserwacji prowadzi nas do wniosku że rolnictwo w obecnym, przemysłowym kształcie nie tylko nie wspiera systemu przyrodniczego, ale mu zagraża. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia i gospodarki współczesnego świata, tak i w rolnictwie konieczna jest szybka i zdecydowana zmiana paradygmatu. Musimy odejść od systemu, który za cel stawia sobie jedynie wzrost produktywności, a przyrodę i zwierzęta traktuje jak niewyczerpane źródło rozrzutnie konsumowanych zasobów. I właśnie alternatywny paradygmat proponuje publikacja „Polityka na talerzu”.  W zrozumiały sposób wyjaśnia ona na jakich wartościach, celach i praktykach powinien się oprzeć nowy, lepszy system żywnościowy.

Centralne miejsce zajmuje w nim pojęcie agroekologii, które – choć w Polsce wciąż mało znane – weszło już do głównego nurtu dyskusji o transformacji rolnictwa. Agroekologia jest dziś koncepcją, którą posługują się nie tylko oddolne ruchy społeczne.  Została wprowadzona do oficjalnych dokumentów instytucji międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Agroekologia jest wyrazem sprzeciwu wobec globalnych polityk faworyzujących największe podmioty gospodarcze, które dopuszczają się grabieży ziemi i innych zasobów naturalnych. Jako ruch społeczny broni małych gospodarstw i rodzinnego rolnictwa, społeczności wiejskich, suwerenności żywnościowej, lokalnej produkcji i krótkich łańcuchów dostaw, zachowania różnorodności nasion i ras, zapewnienia konsumentom dostępu do wysokiej jakości żywności.”

Publikacja podzielona jest na cztery części inspirowane aspektami i wymiarami, które obejmuje agroekologia: wiedza, polityka, praktyka i zmiana (w kontekście ruchu społecznego).

Pierwsza zaczyna się od słowniczka, który wyjaśnia kluczowe pojęcia, a dalej szeroko omawia koncepcje agroekologii i suwerenności żywnościowej.

Druga część przybliża skomplikowane polskie, europejskie i globalne uwarunkowania i ramy polityk rolno-żywnościowych. W części „praktyka” przedstawione są konkretne agroekologiczne postulaty i rozwiązania, a także podsumowanie istotnego raportu przygotowanego przez jedną z agend ONZ.

Ostatnia część dotyczy zmiany – zarówno naszej świadomości, przyzwyczajeń i nawyków, jak też całego systemu.

Publikacja jest owocem pracy wielu aktywistek i aktywistów z Nyeleni Polska i Koalicji Żywa Ziemia.

Pobierz polską wersję językową

Źródło: https://pl.boell.org/pl/2020/02/21/polityka-na-talerzu