Agroekologia - odpowiedź na wyzwania kobiet na wsi

Rolnictwo i systemy żywnościowe w Europie stoją obecnie przed ogromnymi wyzwaniami – klimatycznymi, ekonomicznymi, społecznymi. To globalny problem, który dotyczy każdego i każdej z nas.

 

Szansą na uzdrowienie systemu żywnościowego jest agroekologia – kompleksowe podejście łączące produkcję żywności, dbałość o środowisko i dobrostan społeczności.

 

Współczesne problemy, z którymi muszą mierzyć się rolnicy i rolniczki, to m.in.:

      utrata bioróżnorodności, degradacja gleb i pogorszenie warunków ekologicznych – skutek m.in. rolnictwa przemysłowego i stosowanych trujących pestycydów;

      homogenizacja rynku zdominowanego przez wielkie sieci handlowe;

      utrudniony dostęp do gruntów – są one coraz droższe i skupione w rękach korporacji;

      zanik tradycji wiejskiego dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie utrata lokalnych odmian roślin czy ras zwierząt;

      brak prestiżu zawodu rolnika i odpływ młodych ludzi do miast.

 

Te wszystkie czynniki wpływają także na nasze życie. Ceny żywności są coraz wyższe, a produkty spożywcze często pozbawione są wartości odżywczych, wpływając na zdrowie nasze i naszych bliskich.

 

Szczególnie wrażliwą grupą, narażoną na skutki kryzysu są kobiety. Sektor rolniczy jest zdominowany przez mężczyzn, a kobietom – z racji tradycyjnego podejścia do pełnionych ról społecznych – trudniej jest wiązać życie rodzinne z pracą na roli.

 

Odpowiedź na wyzwania rolników i rolniczek

 

Co zatem możemy zrobić? Z pomocą przychodzi nam AGROEKOLOGIA.

Działając w duchu agroekologii stawiamy sobie za cel przywrócenie zrównoważonego modelu rolnictwa, wspieranie bioróżnorodności oraz poprawę sytuacji rolników i rolniczek.

 

Wśród zasad agroekologii znajdziemy m.in. zastosowanie ekologicznych metod rolnictwa, ochronę praw mieszkańców do sprawiedliwego gospodarowania ziemią i zasobami, wspieranie wymiany wiedzy w sposób horyzontalny i międzypokoleniowy, jak również szczególną uważność na grupy narażone na wykluczenie, w tym kobiety i młodzież.

 

Poznaj nasze postulaty i buduj z nami system żywnościowy, który wspiera ludzi, planetę i kulturę!

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi, w prosty sposób tłumaczącymi czym jest agroekologia i jak możemy zastosować jej zasady w codziennym życiu.

 

Animację znajdziesz tutaj >>> https://youtu.be/YgFAoIcG1UI?si=Zq0C5BUjffdzOHw5

 

Każde indywidualne działanie i nasze codzienne wybory mają znaczenie dla promocji agroekologii.

 

Jeśli uważasz, że materiały są wartościowym źródłem informacji, zachęcamy Cię do przesłania informacji dalej. Solidarność i wspólne działanie to również zasady agroekologii!

Materiały powstały w ramach projektu „Kobiety i Agroekologia. Wzmacnianie rzecznictwa wokół agroekologii i inicjatyw prowadzonych przez kobiety na wsi” realizowanego przez Fundację AgroPermaLab dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego (Visegrad Fund). Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Lokalnych Inicjatyw Żywnościowych (AMPI) z Czech, Parlament Młodzieży Wiejskiej ze Słowacji oraz Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

 

Więcej o projekcie przeczytasz na stronie https://agropermalab.org/projects/kobiety-i-agroekologia-podsumowanie-projektu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *